Ситуація зі сприйняттям корупції в Україні дещо погіршилася, і про це свідчать дані оприлюдненого "Індексу сприйняття корупції" за 2021 рік (Corruption Perceptions Index - CPI).
За минулий рік Україна отримала всього 32 бали зі 100 можливих у рейтингу індексу сприйняття корупції. Через те, що показник знизився на один бал, Україна тепер посіла 122 місце зі 180 країн.
Втрата Україною одного балу – це зниження у межах похибки. Однак з огляду на 10-річну ретроспективу цей показник свідчить про "застій" у боротьбі з корупцією протягом останній трьох років. І це все всупереч низці позитивних змін, які посилили антикорупційну екосистему нашої країни.
Головна причина просідання балів полягає в тому, що багато важливих антикорупційних завдань на паузі або навіть регресують. Торік відбувалися спроби повернути негативні практики, подібне може продовжуватися у 2022 році.
Що вплинуло на цьогорічні показники нашої країни в СРІ, які конкретні кроки варто робити для покращення ситуації до кінця 2022 року та якими були показники протягом 10 років.
Відомо, що оцінка України сформувалася з 9 досліджень, з яких лише два джерела показали підвищення балів.
Найбільше зниження спостерігається в Індексі трансформації Фонду Бертельсманна, Щорічному рейтингу глобальної конкурентоздатності та у даних Опитування думки менеджерів від Світового економічного форуму. Ще один бал Україна втратила в Індексі верховенства права.
На зменшення балів у деяких дослідженнях вплинули такі фактори:
2012 – 26 балів.
2013 – 25 балів.
2014 – 26 балів.
2015 – 27 балів.
2016 – 29 балів.
2017 – 30 балів.
2018 – 32 бали.
2019 – 30 балів.
2020 – 33 бали.
2021 – 32 бали.
З 2012 року показники України суттєво покращилися, оскільки це зумовлено змінами, які відбулися відразу після Революції Гідності. Однак, з 2018 року постійне зростання України припинилося. Через низку негативних подій, що нівелювали антикорупційні досягнення, ця тенденція яскраво простежується і в результатах 2021 року.
Звісно торік були й позитивні антикорупційні зрушення. Наприклад, відновили усі повноваження НАЗК, зберегли інститут викривачів, оновили закони щодо роботи АРМА і НАБУ, винесли десятки вироків ВАКС, запрацював інструмент цивільної конфіскації. Проте усіх цих антикорупційних позитивів було замало для приросту в Індексі сприйняття корупції.
У Transparency International наголошують, що +6 балів за 10 років – це недостатньо хороший результат для країни, очільники якої поставили боротьбу з корупцією як одну з пріоритетних цілей своєї діяльності.
З огляду на показники усіх країн, СРІ-2021 демонструє, що торік знову не відбулося значної зміни у протидії та боротьбі з корупцією на рівні всіх 180 країн, які розглядають у дослідженні. За останнє десятиліття повільна динаміка характерна для більшої частини світу, адже дві третини всіх країн світу й досі не подолали поріг у 50 балів зі 100.
Масштаби проблеми величезні: середній показник СРІ залишається незмінним і становить 43 бали десятий рік поспіль. А 27 країн перебувають на історично найгіршому рівні.
Цьогоріч до незмінних лідерів СРІ Данії та Нової Зеландії приєдналася Фінляндія – за рік вона покращила показник на 3 бали й тепер має 88 балів зі 100 можливих.
Тож Transparency International закликає громадськість вимагати, аби уряди діяли відповідно до власних зобов'язань щодо забезпечення прав людини та боротьби з корупцією.
Фото: Transparency International