Міністерство закордонних справ України просить Володимира Зеленського розірвати дипломатичні відносини з РФ.
Що про це відомо, до яких наслідків може призвести розірвання дипвідносин між обома країнами та як світ реагує на визнання Росією "ДНР" та "ЛНР", дізнавайтесь у новині.
Про можливе розірвання дипломатичних відносин між обома країнами Володимир Зеленський заявив під час пресконференції з Президентом Естонії Аларом Карісом в Києві.
"До мене прийшов запит від МЗС, щоб я розглянув питання розриву дипломатичних відносин між Україною та Російською Федерацією. Одразу після нашої пресконференції я буду пропрацьовувати це питання. І не тільки це питання, а й інші дієві кроки щодо ескалації з боку РФ. Ми вважаємо, це був крок ескалації, юридична агресія, яка дає фундамент для військової агресії з боку Росії, з боку бойовиків, які оточують тимчасово окуповані українські території", – сказав Зеленський.
Водночас у Росії зазначають, що розривати дипломатичні відносини з Україною не планували. Зокрема, прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков наголосив, що розрив дипломатичних відносин з Україною зробить відносини двох країн та народів ще складнішим, і він вкрай небажаний.
Безумовно, розрив дипвідносин – це було б вкрай небажаним сценарієм, який, мабуть, зробить усе складніше, а головне, не лише для держав, а й для народів двох країн, – сказав Пєсков.
За його словами, "російська сторона на всіх рівнях залишається відкритою для дипломатичних контактів та зацікавлена у цих контактах".
За словами політолога Петра Олещука, рівень міждержавних відносин між Україною та Росією і так дуже знижений:
Розрив дипломатичних взаємин – це своєрідна декларація того, що міждержавні відносини перебувають в найнижчій точні з усіх можливих.
Насамперед експерт пояснив, що припинення таких відносин означає закриття дипломатичних представництв на території України та Росії. Тобто посольства, консульства припиняють свою роботу. Однак їхні функції можуть виконувати посольства іншої держави – на прохання відповідних країн.
Наприклад, Олещук пояснив, що Україна може звернутися до посольства умовної Швейцарії й воно виконуватиме відповідні функції для громадян України, які перебуватимуть на території Російської Федерації.
"Тут потрібно дивитися на подібний приклад Грузії, де це було реалізовано на практиці. Вони розірвали дипломатичні відносини, там не було відповідних представництв і саме так це все було організовано", – розповів експерт.
Загалом, на думку політолога, наразі говорити про якісь конкретні наслідки не можна, адже їх може і не бути.
За даними Єдиного державного реєстру України, у 2020 році в Україні працювало майже 13 тисяч компаній, які мали російських засновників або бенефіціарів. У 2021 році за даними російського Єдиного реєстру юридичних осіб, в Україні працює 104 філії російських компаній. Втім, за останні роки російська присутність скорочується. Найбільша частка російських компаній зареєстровано у Києві, а також у Харківській, Одеській, Дніпропетровській та Запорізькій областях.
Новинний сайт Бізнес Цензор у квітні 2021 року зібрав список відомих російських компаній, які працюють на українському ринку роками. До списку потрапили компанії, які не перебувають у процесі ліквідації або банкрутства.
Країни цивілізованого світу підтримали Україну та засудили визнання Росією "ЛНР" та "ДНР". До цих країн наразі належать:
Натомість є і низка країн, які підтримали легімітацію бойовиків: Венесуела, Куба, Нікарагуа, Чечня, хусити в Ємені, Самопроголошені Південна Осетія та Абхазія. Крім того, визнати готується і сирійський диктатор Башар Асад.
До слова, голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко вважає, що Україна має розірвати дипломатичні відносини з усіма країнами, які готові визнати так звані Донецьку народну республіку та Луганську народну республіку.
Фото: epthinktank.eu