ГоловнаНовини
Норвезький суверенний фонд попереджає про постійно високу інфляцію: як зростуть ціни у 2022 році?

Норвезький суверенний фонд попереджає про постійно високу інфляцію: як зростуть ціни у 2022 році?

Дата публікації: 01-02-2022

Найбільший у світі суверенний фонд Norges Bank Investment Management попередив, що сплеск інфляції стає постійною ознакою глобальної економіки. У Фонді не вважають нинішній глобальний ріст цін тимчасовим.

Що думають у суверенному фонді про інфляцію, якими були ціни у 2021 та чого очікувати від ціни у 2022 році? Про це читайте у новині.

Norges Bank Investment Management про інфляцію

В управлінні фонду знаходяться активи на суму 1,3 трлн доларів.

Гендиректор Norges Bank Investment Management Ніколай Танген заявив, що норвезький суверенний фонд вважає, що інфляція "може бути сильніше, ніж зазвичай очікується", оскільки світ відчуває високий попит і тривалі порушення в ланцюгах поставок.

"Ми бачимо це всюди. Ви бачили, як Ikea підвищила ціни на 9 відсотків, ви бачили зростання цін на харчові продукти? Зберігаються високі тарифи на вантажоперевезення, метали, сировину, енергоносії, газ тощо. А також ми бачимо підвищення зарплат."

За словами Тангена, попереду період "надзвичайно низьких відсоткових ставок і високого фондового ринку з інфляцією, яка збільшується, а подекуди й прискорюється", що призведе до низької прибутковості акцій і облігацій.

Якими були ціни у 2021 році?

Причиною цінового ралі стали методи підтримки економіки у зв’язку з пандемією COVID-19. На період карантину центральні банки найбільших економік світу перейшли до м'якої монетарної політики, яка передбачала не просто низькі облікові ставки, а й програми з викупу активів.

Внаслідок цього на ринки вилилися трильйони доларів надлишкової ліквідності. Спочатку ці кошти живили фондові ринки та підвищували попит на криптовалюту, а потім опинилися на ринках сировинних товарів.

Агропродукція. Вартість хліба, молока, м'яса, яєць залежить від цін на пшеницю та кукурудзу, які протягом 2021 року зросли на 22-24%.

Хоча ріст цін на базову сільськогосподарську сировину позначився на інфляції і в Україні, однак вітчизняна економіка від них, швидше, виграла, ніж програла. Завдяки рекордному врожаю зерна зміцнювався курс національної валюти (на 3,5% за рік), що стримувало зростання цін на більшість імпортних товарів.

Наприкінці 2021 року до десятилітнього максимуму подорожчала кава, а світовий ринок кавових зерен зіткнувся з дефіцитом.

Енергоресурси. Вартість нафти наприкінці 2021 року була на 50% вища, ніж на початку, вугілля – на 96%. Проте найбільше здивували ціни на газ, які за рік виросли в понад пʼять разів.

Енергетична криза стала випробуванням і для України. Дорогий газ уже впливає на рентабельність деяких українських виробників, які починають припиняти виробництво. Про ризик зупинки повідомляють виробники молочної продукції, зупиняють роботу навіть металургійні підприємства.

Метали. Для металургії в Україні рік був успішним. На тлі відновлення світових економік ціни на метал зростали. Також в першій половині 2021 року ціни на залізну руду перевищили рекордні 220 дол. за тонну. Однак друга половина року стала розчаруванням: ціни на залізну руду за кілька місяців обвалилися вдвічі на тлі зниження попиту з боку Китаю, на ринку нерухомості якого розгорілася боргова криза.

Акції. Відновлення економіки після карантину вдарило по акціях Zoom, які у 2021 році подешевшали майже вдвічі. Водночас акції Pfizer, виробника вакцини від ковіду, подорожчали майже на 60%. Про успішність 2021 року для фондового ринку свідчить позитивна динаміка ключових фондових індексів США.

Криптоактиви. На відміну від 2020 року, коли найбільша криптовалюта Bitcoin показала зростання на понад 200%, у 2021 році її курс був відносно спокійним. Коливання були "лише" в межах 100%. Курси інших популярних криптовалют протягом року зростали на 500-700%.

Чого очікувати від цін у 2022 році?

Рік буде непередбачуваним щодо цін на сировину та фінансові інструменти. Це продемонстрували перші дні січня, коли фондові індекси обвалилися. Приводом для розпродажу на фондовому ринку і на ринку криптоактивів став протокол грудневого засідання ФРС. З нього стало зрозуміло, що центральний банк США знижуватиме інфляцію всіма доступними способами.

Енергетика. На ринках енергетичної сировини теж зберігатимуться високі котирування. Аналітики Goldman Sachs вважають, що ціни на нафту марки Brent сягнуть 95 дол. за бар, якщо зберігатиметься заборона на торгівлю іранською нафтою.

Водночас аналітик Concorde Capital Дмитро Хорошун зазначає, що у 2022 році є суттєвий ризик росту цін на нафту до 100-120 доларів за барель. Таке підвищення можливе, якщо суттєво зросте попит або знизиться пропозиція. Ці ж фактори впливатимуть і на ціни на газ. Вони, імовірно, будуть набагато вищими ніж у попередні роки.

Дещо стриманіші прогнози на 2022 рік надають центробанки. НБУ передбачає зниження цін на нафту на 3,3%, на газ – на 12,1%.

Агропродукція. Товари українського експорту у 2022 році дешевшатимуть. Ціни на залізну руду та сталь будуть залежати від Китаю.

Зовнішньоторговельні умови для України у 2022 році будуть менш вигідними, ніж торік. Крім дорогих нафти та газу і дешевшої руди, нові виклики постануть і перед українськими аграріями. Хоча значного падіння цін на зерно не прогнозують, проте для отримання рекордного врожаю доведеться заплатити високу ціну.

Активи. У 2022 році Україна також зіткнеться з погіршенням ситуації на світових фінансових ринках. Через згортання програм викупу активів у США та Євросоюзі інвестиції в активи країн, що розвиваються, ставатимуть менш привабливими. Разом з ними падатимуть й акції західних компаній.

На які продукти зросте ціна в Україні у 2022 році?

Останнім часом в Україні спостерігається тенденція до зростання цін на продукти харчування, яке спричинене цілою низкою чинників.

"Насамперед це урядове збільшення з січня 2021 року тарифів на електроенергію через скасування пільгового тарифу (+36,6%), водопостачання (+10,9%), водовідведення (+17,3%), підвищення цін на енергоносії, плати за оренду приміщень та комунальних послуг в цілому, рівня заробітної плати працівників, транспортних витрат, зокрема, бензину А-95 (+22%) тощо", – розповідає Інна Сало, завідувачка відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки".

За її словами, підвищення витрат за вказаними напрямами змусило виробників збільшити вартість харчової продукції. Саме тому індекс інфляції на споживчому ринку України у 2021 році зріс удвічі – до 10%.

Крім того, у торговельній мережі відбулося підвищення роздрібних цін на овочі борщового набору. Зокрема, на початку січня 2022 року проти жовтня 2021 року ціна на картоплю зросла на 1% (8,7 грн/кг), капусту білокачанну – на 54% (12 грн/кг), цибулю ріпчасту – на 26% (12 грн/кг), моркву – на 11% (9,9 грн/кг).

З огляду на тенденції минулих років у зимово-весняні місяці 2022 року очікується подальше підвищення ціни на картоплю – до 35%.

Науковці Інституту аграрної економіки прогнозують, що в I півріччі 2022 року збережеться тенденція підвищення цін на основні види м’яса – яловичину, свинину та м’ясо птиці – як мінімум, на 15−20%.

Крім того, за розрахунками науковців до серпня 2022 року соняшникова олія може подорожчати у межах 20% – до 75 грн/л.

"Гречана крупа на початку січня 2022 року проти відповідного періоду минулого року подорожчала на 27,6% – до 47,7 грн/кг, ячна – до 15,8 грн/кг (+21,7%), пшоняна – до 18,4 грн/кг (+5,2%). Ця тенденція зберігатиметься й надалі. Очікується, що споживча ціна на гречану крупу може зрости на 15−20% і перевищити 65 грн/кг, на крупу ячну – на 10−12% (18 грн/кг), на пшоняну – на 10−15% (20 грн/кг)", – зауважує експертка.

За словами директора Економічного дискусійного клубу Олег Пендзіна, у разі підвищення цін на продукти потрібна допомога держави незаможним громадянам, інакше варто очікувати голодних бунтів. Пендзін вважає, що держава буде змушена десь знайти хоча б 50-60 млрд гривень на підтримку бідних громадян. Можливо, їм адресно допоможуть грошима або ж допоможуть підприємствам, які виробляють соціальні продукти. Але в жодному разі державі цьогоріч доведеться розв'язувати таку проблему.

Інші новини

Rocket згортає діяльність в країнах ЄС та оптимізує бізнес в Україні: яка головна причина?
Rocket згортає діяльність в країнах ЄС та оптимізує бізнес в Україні: яка головна причина?
Розвиток арени стадіону
Розвиток арени стадіону "Чорноморець": яку колосальну роботу вже зробили та які плани на майбутнє?
Зеленський ініціював запуск програми економічного патріотизму: що вона передбачає?
Зеленський ініціював запуск програми економічного патріотизму: що вона передбачає?
Україна розглядає можливість розірвання дипломатичних відносин з РФ: які можуть бути наслідки?
Україна розглядає можливість розірвання дипломатичних відносин з РФ: які можуть бути наслідки?
У системі Прозорро.Продажі повністю завершено понад 1000 земельних аукціонів
У системі Прозорро.Продажі повністю завершено понад 1000 земельних аукціонів
Міжнародні авіакомпанії скасовують рейси до України: як це може вплинути на економіку?
Міжнародні авіакомпанії скасовують рейси до України: як це може вплинути на економіку?
Три сценарії розвитку економіки України: які наслідки може мати визнання так званих
Три сценарії розвитку економіки України: які наслідки може мати визнання так званих "Л/ДНР"?
Не словом, а ділом: хто з вітчизняних та зарубіжних бізнесменів займається благодійністю
Не словом, а ділом: хто з вітчизняних та зарубіжних бізнесменів займається благодійністю
Скільки щомісяця втрачає Україна через загрозу російського вторгнення?
Скільки щомісяця втрачає Україна через загрозу російського вторгнення?
Вчимося управляти фінансами: 5 безкоштовних онлайн-курсів про фінансову грамотність
Вчимося управляти фінансами: 5 безкоштовних онлайн-курсів про фінансову грамотність
"Нова пошта" у 2022 році збільшить інвестиції до 5 млрд грн
В Україні з серпня вводять е-ТТН для вантажних перевезень: що це означає?
В Україні з серпня вводять е-ТТН для вантажних перевезень: що це означає?
Чим відрізняється Прозорро.Продажі від Прозорро?
Чим відрізняється Прозорро.Продажі від Прозорро?
Продаж земельної ділянки на онлайн-аукціоні: хто і як може це зробити?
Продаж земельної ділянки на онлайн-аукціоні: хто і як може це зробити?
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram