Зараз активно проходить процес приватизації державних підприємств в Україні. 

Головна ціль приватизації - підвищення ефективності використання державного майна, а активи, що не є профільними для держави – приватизувати, тобто продати на відкритих торгах. В Україні існує більше 3,5 тисяч державних підприємств. Багато з них використовуються не досить ефективно або ж є «тягарем» для держави. Державні компанії здатні генерувати значні обсяги валового доходу, проте фінансовий результат є мінімальним, порівняно із іншими компаніями з цього ж сектору. Це пов’язано з неефективною та корупційною діяльністю керівництва цих підприємств. Саме тому, з 2018 року активно триває приватизація об’єктів, що знаходяться у власності держави.

Серед факторів успіху проведення приватизації в Україні, варто виділити наступні:

Новий підхід проведення приватизації
Процес приватизації державного майна у 2018-2021 роках значно відрізняється від приватизації, яка проводилася за попередні роки незалежності України. Раніше, приватизація державних об’єктів проводилася шляхом підписання інвестиційних договорів між державою та приватними інвесторами, з умовою виконання інвестиційного плану. Доволі часто така процедура приватизації зазнавала невдач і від цього не вигравали ні держава, ні інвестори. Проте, за період 2018-2021 років, приватизація відбувається шляхом продажу майнових прав на об’єкт і новий інвестор стає повноцінним власником приватизованого підприємства.

Прозорість проведення торгів
Процедура приватизації відбувається із використанням системи ProZorro.Продажі, яка визнана однією з найкращих електронних систем для реалізації активів в світі. Проведення електронних аукціонів дає можливість чесно та відкрито проводити торги, без втручання окремих осіб в процедуру аукціону.

Розширений перелік державних підприємств
Державні підприємства, які реалізуються в рамках державної приватизації, належать до різних галузей та сфер. На приватизацію будуть виставлені підприємства із енергетичної, транспортної, хімічної, машинобудівної, приладобудівної, будівельної, сільськогосподарської, добувної та інших галузей.

Реалізація інвестиційно-привабливих підприємств та активів
Державні підприємства, маючи розвинену матеріально-технічну базу, науковий потенціал та кваліфікованих співробітників, потребують насамперед нового підходу до управління. Наприклад, АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія», яке здійснює видобуток титанових та марганцевих руд, після зміни керівництва, збільшило чистий прибуток у 6 разів – до 600 млн. грн. Це лише один із прикладів, як зміна підходу до управління впливає на чистий фінансовий результат державних підприємств.

Підсумки
Приватизація в Україні не є постійним явищем, адже використання прозорої процедури реалізації активів формує високий попит на інвестиційно-привабливі підприємства, а також існує зацікавленість з боку керівництва держави приватизувати підприємства, які не несуть стратегічного значення для України. Разом з тим, приватизація відкриває значні можливості для інвесторів зі всього світу не тільки зберегти власний інвестиційний капітал, але й примножити його.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram