Національний банк провів стрес-тестування найбільших банків України, яке показало наявність проблем з капіталом у 20 з 30 з них. Оцінка проводилася незалежними аудиторами.
У 2021 році оцінку якості активів традиційно проходили всі банки, а 30 найбільших банків додатково пройшли стрес-тестування. За підсумками оцінки стійкості НБУ установив вищий за мінімальний необхідний рівень достатності капіталу для низки банків. Цей цільовий рівень розраховано в такий спосіб, щоб навіть за реалізації стресових подій капіталу банку було достатньо для покриття можливих збитків.
Так, за базовим сценарієм 10 банків потребують додаткового капіталу на суму 5,3 млрд гривень, за кризовим — 20 банків потребують капіталу на суму 41,7 млрд гривень. За базовим сценарієм до кінця року збільшити свій капітал повинні чотири банки. За негативним — заходи щодо підвищення достатності капіталу (або зниження ризикованості діяльності) повинні провести 16 банків.
Водночас в НБУ наголосили, що за 2 роки кількість банків з недостатнім капіталом істотно не змінилася, але потреба в капіталі значно знизилася. У 2019 році за несприятливим сценарієм банкам не вистачало 73,8 млрд гривень, за базовим — 35,3 млрд гривень.
Потреба в капіталі банків, для яких виявлено ризики для капіталу, здебільшого зумовлена такими чинниками:
Стрес-тестування проходили 30 банків, на які сукупно припадають 93% активів банківської системи.