У Міністерстві оборони України заявляють, що наразі триває робота над спрощенням порядку постановки жінок на військовий облік і штрафів у 2022 році для роботодавців та жінок поки що не передбачено.
Ганна Маляр, заступниця міністра оборони України, зазначає, що протягом 2022 року триватиме перехідний період:
"Зараз ведеться робота над спрощенням порядку постановки на облік, вивчається питання пріоритетності професій споріднених з військово-обліковими спеціальностями. Тож, будуть зміни, про які Міноборони обов’язково повідомить. Штрафів протягом 2022-го не буде. Зараз це питання також вивчається на предмет можливих змін", – додає Маляр.
Тож протягом 2022 року ні жінок, ні роботодавців не штрафуватимуть.
Зазначимо, раніше наголошували на тому, що роботодавець повинен був контролювати наявність документів про перебування на військовому обліку у своїх працівників – не лише у чоловіків, але і в жінок. За прийняття на роботу працівника без перебування на обліку передбачено штраф від Держпраці та територіального центру комплектування та соціальної підтримки – від 5100 до 8500 грн.
У грудні в Україні набув чинності наказ Міністерства оборони України №313, яким було затверджено перелік галузей і професій для жінок, які зобов'язані стати на військовий облік. Така новина спричинила шквал емоцій, здебільшого негативних. Ба більше, українці навіть написали до президента Петицію про скасування військового обліку для жінок. Ця петиція набрала 25 тисяч голосів за перші 4 дні (з 23-го до 27-го грудня), загалом її підписали 37 852 громадянина. Втім, петиція і досі знаходиться на розгляді.
Перелік охоплює сотні спеціальностей та професій, як от програмісти, лікарі, юристи, журналісти, музиканти, соціальні працівники, працівники інформаційної, бібліотечної та архівної справи, психологи, соціологи, керівники підрозділів у сфері спорту, керівники підрозділів у сфері освіти та виробничого навчання.
Зазначимо, що указ виданий на виконання змін до закону про військовий обов'язок і військову службу від 30 березня 2021 року.
Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком, беруться на військовий облік військовозобов'язаних, – йдеться у змінах до закону.
Відповідно до закону про військовий обов'язок та військову службу, військовозобов'язані – це особи, які перебувають у запасі для комплектування збройних сил та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Нагадуємо, що на облік військовозобов'язаних братимуть жінок від 18 до 60 років, які мають відповідну спеціальність та "придатні для проходження військової служби за станом здоров'я та віком". Таких жінок можуть залучати до лав ЗСУ або до робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний час вони можуть долучатись до війська лише добровільно за контрактом.
Фото: Україна Молода