ГоловнаНовини
Земля, нерухомість та ІТ-сектор: куди інвестувати у 2022 році в Україні

Земля, нерухомість та ІТ-сектор: куди інвестувати у 2022 році в Україні

Дата публікації: 05-01-2022

У зв'язку з поширенням коронавірусу активні дії з боку урядів більшості країн світу призвели до активних змін в економіці всієї світової спільноти. Зміна способу життя населення, розрив логістичних «ланцюгів» в усьому світі, активна додаткова емісія грошових коштів, що спричинила підвищення темпів інфляції та цифровізації сучасного світу, – все це призвело до зміни пріоритетів у галузях інвестування. Нестабільність економічної ситуації суттєво вплинула на динамічність процесів у ринковому середовищі. Тому приватні інвестори з різним капіталом шукають нові можливості, які дають змогу розширювати власні можливості зі збереження та приросту капіталу. Українські підприємства, які бажають розвиватися, також знаходять нові можливості для власного зростання та якомога ефективнішого використання ресурсів.

Серед головних сфер, які є потенційно привабливими для інвестицій в Україні й ставатимуть ще популярнішими, варто виділити підприємства таких секторів: аграрний, виробництво продуктів харчування, охорона здоров’я, будівництво, енергетика, ІТ-сектор та інші.

Агропромисловий сектор

Відкриття ринку сільськогосподарських земель для українських громадян призвело до підвищення активності інвестиційних суб’єктів та формування ще одного надійного, дохідного та високоліквідного інвестиційного інструменту. Відомо, що земельні ділянки сільськогосподарського призначення мають попит в Україні. Тому після відкриття ринку землі для юридичних осіб, з кінцевими бенефіціарними власниками українського громадянства (іноземці та компанії з кінцевими бенефіціарами іноземцями не можуть стати власниками землі сільськогосподарського призначення поки не буде проведений загальноукраїнський референдум), вартість землі зростатиме. У зв’язку з тим, що українські ґрунти є одними з найкращих для ведення сільського господарства, попит на купівлю чи оренду в майбутньому також зростатиме.


Приватні інвестори, які раніше вкладали власні кошти в житлову та комерційну нерухомість, зараз інвестують у землю сільськогосподарського призначення. Оскільки цей актив не зношується, він обмежений в кількості й з часом його капіталізація лише збільшуватиметься.


Наприклад, земельні ділянки сільськогосподарського призначення в Центральних регіонах України наразі реалізуються за ціною близько 3,5 тисяч доларів за гектар (за умови, що землю не орендують). Орендна ставка після оподаткування становить 6-7 тисяч гривень (225-265 доларів) у рік після оподаткування. Під час орендної стратегії дохідність становитиме 6-7,5% річних. Втім, орендна ставка землі сільськогосподарського призначення щороку зростає і вартість землі також щороку збільшуватиметься, особливо після 1 січня 2024 року, коли відкриється ринок землі для юридичних осіб. Вартість землі сільськогосподарського призначення у країнах Східної Європи складає близько 6000 євро. Тому, якщо власник земельної ділянки в рік отримуватиме орендний платіж 225 доларів і через 3 роки реалізує земельну ділянку навіть за 5000 доларів, дохідність складатиме від 20% річних.

Виробництво продуктів харчування

Щорічне збільшення кількості населення у світі, відкриття нових ринків для українських підприємств та дефіцит якісної продукції, особливо після початку пандемії, призвело до зростання попиту на продукти харчування. Хоча Україна є одним з ключових виробників агропромислової продукції у світі, недостатня кількість переробних підприємств все ж не дає можливості переробляти всю сировину та постачати конкурентний продукт на ринок. Близькість України до ринку Європи та країн Близького Сходу, де купівельна спроможність населення знаходиться на високому рівні, а запити на продукцію здорового харчування щорічно зростають, відкриває багато кількість можливостей для підприємств з України різних рівнів.

Особливу роль відіграватимуть інвестиції у виробництво нішевих продуктів харчування, де конкуренція відбувається саме коштом якісних характеристик, а не кількісних. Тому українські підприємства зосереджують свою увагу на інвестиціях у виробництво якісної продукції, налагодження системи виробництва згідно з міжнародними стандартами, що підтверджується відповідними сертифікатами. Наприклад, отримання сертифікату HALAL для виробників продуктів харчування значно пришвидшує та спрощує процедуру налагодження експорту продукції на ринок мусульманських країн світу. У зв’язку з тим, що українська економіка є імпортоорієнтована і значна частина продуктів харчування імпортується з країн Європи, українські виробники можуть займати такі ніші ринку.


Конкурентними перевагами для роботи на внутрішньому ринку є низькі логістичні витрати, близькість до кінцевого споживача, що пришвидшує отримання зворотного зв'язку від кінцевого споживача та ухвалення відповідних рішень.


Будівництво

Зношення житлового фонду у більшості містах України, попит на житло вищої якості, підвищення рівня доходу населення та збільшення кількості часу, який люди проводять вдома, призводить до зростання попиту на нову нерухомість. Особливість українського ринку інвестицій серед приватних інвесторів, особливо у великих містах України, полягає в тому, що житлова нерухомість доволі часто виступає інструментом для збереження та приросту капіталу. Така нерухомість часто відрізняється високим рівнем надійності, за відносно конкурентним рівнем дохідності та є ліквідною. Приватні інвестори обирають квартири у багатоповерхових будинках, котеджі, таунхауси, комерційні приміщення та будівлі, а також інші види нерухомості як інструменти для інвестування.

За останній рік нерухомість у Києві зросла в ціні на 25-35%. Таке подорожчання нерухомості викликане декількома факторами, зокрема:

  • інфляційними процесами, що призвели до подорожчання будівельних матеріалів;
  • високим рівнем ліквідності населення;
  • пріоритетністю нерухомості як основного інструменту для інвестицій;
  • підвищенням рівня життя окремих категорій населення через зміну житла (місцерозташування будинку, клас житла, площа, рівень ремонтних робіт тощо);
  • зміна способу життя населення після введення карантинних обмежень тощо.

Основними інструментами для інвестування у сфері будівництва є інвестиції у квартири багатоповерхових будинків на етапі початку будівництва (як забезпечення виступатимуть майнові права на нерухомість, яка буде введена в експлуатацію у майбутньому) та будівництво житлової нерухомості у приватному секторі (котеджі, таунхауси та інші види житла), де інвестор може брати участь у проєкті на різних умовах: інвестиції у земельні ділянки, на яких розробник будуватиме будинки, фінансування та будівництво будинків, інвестиції у котеджні містечка з розвиненою інфраструктурою та інші інструменти для інвестування.

Охорона здоров’я

Пандемія коронавірусу призвела до підвищення попиту на фармацевтичну продукцію та засоби для зміцнення імунітету. Для того, щоб зберегти своє здоров’я і прекрасно себе почувати велика частина населення використовує фармацевтичні засоби не лише у критичних ситуаціях, але й у профілактичних цілях. Тому виробництво засобів для зміцнення імунітету, комплексів для профілактики, будівництво центрів для дослідження і покращення здоров’я та інших закладів, пов’язаних з розробкою засобів та заходів з охорони здоров’я, матимуть попит у найближчій перспективі.

ІТ-сектор та автоматизація різних процесів за допомогою інформаційних технологій

Український інформаційно-технологічний сектор зробив суттєвий «ривок» за останні 10 років і сьогодні є однією з ключових галузей, які генерують збільшення валютного виторгу. Інвестиції в ІТ-сектор та автоматизацію різних процесів відкривають нові можливості для підприємств з усіх секторів економіки. Карантинні обмеження призвели до переходу більшості компаній у режим роботи онлайн. Надалі така тенденція розвиватиметься і більшість підприємств, які бажатимуть залишити за собою частку ринку або ж її розширити, все більше інвестуватимуть у власну інформаційно-технологічну інфраструктуру.

Енергетичний сектор

В Україні питання енергоефективності є доволі актуальним для суб’єктів всіх рівнів. Серед вітчизняних та іноземних інвесторів популярними об’єктами для інвестицій є сонячні та вітрові електростанції, які дають можливість отримувати стабільний фіксований дохід згідно з умовами по «зеленому» тарифу. Проте інвестиції у виробництво біопалива також активно продовжують розвиватися.

Суттєвим поштовхом для активізації цього виду діяльності було декілька факторів:

  • зростання вартості енергетичних ресурсів на світовому ринку;
  • отримання власної сировини (енергетичних культур, різних видів відходів домогосподарств і підприємств);
  • забезпечення автономності процесу діяльності підприємств для зменшення потенційних ризиків і залежності від зовнішніх факторів.

Надалі максимальна автоматизація діяльності підприємств та приватних будинків у забезпеченні енергетичними ресурсами буде однією з найактуальніших. Водночас вагому частку займатимуть дослідження проблеми енергозбереження та шляхів її розв’язання. Тому інвестиції принесуть вагомі дивіденди у майбутньому в шляхи розв’язання проблеми у енергетичному секторі.

Попри різні обмеження, пов’язані з пандемією коронавірусу, світова економіка активно відновлюється та продовжує розвиватись. Додаткові фінансові дотації з боку урядів різних країн, призвели до підвищення рівня ліквідності підприємств та фондів абсолютно різних рівнів та до значного пришвидшення інфляційних процесів. Щоб зберегти та капіталізувати власні ресурси, інвестори з усього світу вкладають власні кошти в абсолютно різні активи, які мають потенціал до зростання у грошовому вимірі в майбутньому, або ж генерують нові доходи.

Саме тому 2022 рік є одним з найкращих для здійснення інвестицій, особливо в Україні, адже підприємства, пов’язані з агропромисловим та ІТ-секторами, створюють продукцію та надають послуги, які мають високий рівень попиту на світовому ринку. А рівень дохідності та можливості, які існують на ринку, не порівняти з можливостями на ринках інших країн.

Фото: rail.insider

Інвестиційний та торговельний аналітик

Інші новини

У Google Pay можуть з'явитися криптовалютні картки: чого очікувати?
У Google Pay можуть з'явитися криптовалютні картки: чого очікувати?
Базу відпочинку
Базу відпочинку "Наука" виставили на аукціон єдиним лотом разом з Дослідним заводом
Уряд затвердив порядок консервації земель: що він передбачає
Уряд затвердив порядок консервації земель: що він передбачає
За рік експорт української агропродукції в країни ЄС зріс на 33%
За рік експорт української агропродукції в країни ЄС зріс на 33%
Microsoft купує Activision Blizzard за $68,7 млрд
Microsoft купує Activision Blizzard за $68,7 млрд
Падіння єврооблігацій України призупинилося. Яка ситуація на ринку зараз?
Падіння єврооблігацій України призупинилося. Яка ситуація на ринку зараз?
"Епіцентр К" отримав $120 млн кредиту від ЄІБ на розвиток сільськогосподарської діяльності
Український стартап Finmap залучив $1,2 млн від європейських інвесторів
Український стартап Finmap залучив $1,2 млн від європейських інвесторів
Державний пакет акцій Хлібозаводу
Державний пакет акцій Хлібозаводу "Залізничник" виставили на онлайн-аукціон
У 2022 році може збільшитись ціна на землю: прогнози експертів
У 2022 році може збільшитись ціна на землю: прогнози експертів
У 2021 році Україна збільшила імпорт вугілля та нафти: як змінились показники?
У 2021 році Україна збільшила імпорт вугілля та нафти: як змінились показники?
Цьогоріч штрафів не буде: Міноборони готує зміни до військового обліку жінок
Цьогоріч штрафів не буде: Міноборони готує зміни до військового обліку жінок
На онлайн-аукціон виставили майно Борщівського спиртзаводу
На онлайн-аукціон виставили майно Борщівського спиртзаводу
Американський техгігант Qualcomm придбав український стартап Augmented Pixels
Американський техгігант Qualcomm придбав український стартап Augmented Pixels
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram