Криптовалюта та інші валютні активи давно присутні в житті українців. Хтось ними вже активно користується, а хтось лише читає про них у новинах. За даними глобальної сервісної ІТ-компанії Triple-A, доволі неочікувано Україна посідає перше місце за рейтингом країн, де є найбільше власників криптовалют щодо усього населення. Так, в Україні мають криптовалюту 12,7% населення, а це 5,6 млн осіб.
Коли можуть ухвалити закон про криптовалюту, яким був 2021 рік на крипторинку, а також, що таке NFT та як воно функціонує на ринку? Розповідаємо про це далі.
Акціонер IBOX банку Альона Шевцова наголошує, що ринок криптовалюти в Україні є одним з найрозвиненішим у світ, і, за її словами, цей ринок потребує легалізації та регулювання. Шевцова зазначає, що бізнес-спільнота очікує, що нову редакцію ветованого президентом законопроєкту №3637 парламент може розглянути у квітні 2022 року.
Нагадаємо, що у вересні 2021 року президент України Володимир Зеленський повернув до Верховної Ради зі своїми пропозиціями Закон "Про віртуальні активи" (законопроєкт № 3637), який народні депутати ухвалили 8 вересня 2021 року. Зараз він перебуває в стадії доопрацювання. Після того, як закон ухвалять в Україні офіційно зможуть працювати криптовалютні компанії. Вони будуть зобов'язані зареєструватися та регулярно подавати звіти регулятору. Раніше ж українські громадяни могли відкрити такі компанії лише в країнах з відповідним регулюванням – у Литві, Мальті, Швейцарії, Гібралтарі чи інших.
За словами Альони Шевцової, все більше бізнесменів, які ведуть зовнішньоекономічну діяльність, віддають перевагу криптовалюті через швидкість проведення платежів та відсутність бюрократичних процедур. До слова, після набуття чинності відповідного закону, платіжні системи VISA та MasterCard будуть готові узгодити проведення криптовалютних платежів українськими банками.
Минулий рік був дуже цікавим для криптоспільноти: попри коливання, за 2021 головна криптовалюта світу подорожчала на 64%, Ethereum зріс у 7 разів. Улюблена криптовалюта Ілона Маска, Dogecoin, подорожчала на 103% за три дні, а Avalanche – у 29 разів. Загалом, на крипторинку минулого року була можливість дуже добре заробити, але й втратити також можна було багато. 2022 рік обіцяє бути не менш цікавим.
Якщо ж йдеться про криптовалюти, то неможливо не зупинитись на NFT, який останнім часом став досить популярним як на закордонному ринку, так і на українському.
Невзаємозамінний токен (NFT – абревіатура від англійської "non-fungible token") – це одиниця даних, що функціонує на базі блокчейну. Він являє собою титули власності на різних цифрових об’єктах: текстах, зображеннях, аудіозаписах, цифрових виробах мистецтва, ігрових предметах або персонажах, доменних іменах тощо.
Токен – це одиниця обліку в мережі блокчейн, за допомогою якої можна створювати цифрові цінності.
Блокчейн – це децентралізована мережа, яка функціонує за принципом послідовного ланцюга блоків, які містять інформацію про операції з токенами.
NFT зазвичай створюються шляхом завантаження на аукціон файлів, наприклад, цифрових ілюстрацій. Це створює запис, який містить посилання на криптографічний хеш цифрового файлу, що представляє NFT. Потім токени можна придбати у криптовалюті та перепродати.
Якщо криптовалюти умовно взаємозамінюються, то NFT – ні. Наприклад, вартість біткоїну одного власника дорівнює вартості біткоїну іншого, натомість один NFT, що представляє картину, не дорівнює жодному NFT іншого користувача, адже це можуть бути різні картини різних художників з іншою вартістю. Це і надає їм унікальності й виключає можливість скопіювати.
Оскільки токени зберігаються у відкритому форматі блокчейну, інформація про одиницю товару, його власника та історія операцій з цим товаром будуть завжди доступними та правдивими. Тому у будь-який момент можна переглянути, ким був створений певний товар і кому він зараз належить.
За допомогою NFT розробники розв’язали проблему забезпечення прав власності на цифрові об’єкти. Інформація про власника та його токени закріплюється у блокчейні. Замінити або видалити цю інформацію неможливо.
Взагалі багатьом здається дивним купувати те, що можна буде потім безплатно переглянути в інтернеті. Тому противники "цифрового ринку мистецтва" кажуть, що це все "мильна бульбашка". Водночас захисники говорять, що купівля таких токенів – це купівля права ексклюзивності в інтернеті. Якщо традиційні колекціонери купують картини, платівки чи інші фізичні витвори мистецтва, то сучасний колекціонер купує цифрову версію.
Наприклад, на початку березня 2021 року, блокчейн-компанія Injective Protocol вирішила довести, що покупка цифрового мистецтва у NFT-токенах – це дещо більше ніж покупка реальних об'єктів.
Так, Injective Protocol придбала в нью-йоркській галереї Taglialatella роботу художника Бенксі "Morons" ("Придурки") за $95 тис. Після цього компанія сфотографувала оригінал та спалила його. Відео спалення вони виклали у Twitter, а картину перевели у NFT і продали приблизно за $400 тис.
Українці також уже продають NFT, наприклад, інтернет-проєкт "Телебачення Торонто" продав мем у форматі NFT за $2,5 тис. А у грудні 2021 в Україні і взагалі запустили перший NFT-маркетплейс – ArtBay.in.ua. Там можна купити або продати картини українських художників, фотографії та інші об'єкти мистецтва у вигляді цифрових токенів. Крім того, придбати NFT можна на одному з найпопулярніших аукціонів – OpenSea, а також на Foundation, Valuables, Rarible або ж Nifty Gateway.