У середу, 19 січня 2022 року, Кабінет міністрів України ухвалив постанову про затвердження Порядку консервації земель. Її реалізація підвищить ефективність державного регулювання у сфері земельних відносин та удосконалить порядок проведення консервації деградованих, малопродуктивних і техногенно забруднених земель.
Проєкт Порядку був розроблений Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру. З 7 вересня 2020 року він був у відкритому доступі Держгеокадастру для громадського обговорення.
Відповідно до тексту документа, консервації підлягають землі всіх форм власності за зверненням їхніх власників або територіальних органів Держслужби з питань геодезії, картографії та кадастру або Державної екологічної інспекції до виконавчих органів місцевого самоврядування, що здійснюють розпорядження відповідними земельними ділянками.
Консервація здійснюється за наявності деградованих земель, поверхня яких порушена внаслідок землетрусів, зсувів землі, повеней, надрокористування, а також хімічно забруднених ділянок та земель із підвищеною кислотністю або засоленістю. Крім того, консервації підлягають малопродуктивні землі з низькою родючістю та несприятливими природними властивостями, а також техногенно забруднені (зокрема, хімічно та радіаційно забруднені).
Договором про консервацію відповідно до чинного законодавства може передбачатися:
Також у своєму телеграм-каналі прем’єр-міністр України Денис Шмигаль написав про те, що крім затвердження порядку консервації земель уряд також схвалив Концепцію державної цільової програми використання та охорони земель.
Відповідна програма спрямована на те, щоб подолати проблему надмірного негативного та необдуманого впливу на земельні ресурси, що призводить до різного роду забруднень, виснаження та деградації.
За словами міністра аграрної політики та продовольства України Романа Лещенка, така програма передбачатиме: