ГоловнаНовини
Інфляція, коронавірус та зміна клімату: які виклики чекають на інвесторів в Україні у 2022 році?

Інфляція, коронавірус та зміна клімату: які виклики чекають на інвесторів в Україні у 2022 році?

Дата публікації: 24-01-2022

Збільшення темпів інфляції у 2022 році, спричинило зміну поведінки як приватних, так і інституційних інвесторів.

Ухвалення рішення про надання фінансової допомоги урядами більшості країн в усьому світі, мало відкладений характер та спричинило інфляційні процеси. Водночас крім інфляційних процесів, значний вплив на інвесторів матимуть економічні наслідки, викликані значним подорожчанням вартості енергетичних ресурсів в Європі та політико-економічна ситуація, яка стала напруженішою в кінці 2021 року – на початку 2022 року.

За підсумками 2021 року, рівень інфляції згідно з даними Державної служби статистики України становив 10% в порівнянні з попереднім роком.

photo 2022 01 24 17 05 04

*дані Державної служби статистики України

Які виклики чекають на приватних інвесторів у 2022 році?

  • Інфляція

Значне зростання цін спостерігається не лише в Україні, а й в інших країнах світу, наприклад в США, рівень інфляції складає 6,8% за підсумками року, що є історичним максимумом за останні 40 років. Це спонукає Центральні банки більшості країн світу переглядати облікові ставки, а отже призводить до зростання ставок дохідності за депозитамм та цінними паперами, емітованих державою та місцевими органами влади.

Для приватних інвесторів, які розглядають депозити у національній та іноземній валютах та цінні папери, емітовані державою, як інвестиційні інструменти для диверсифікації та збереження ресурсів, це є позитивним сигналом.

Проте все не так однозначно. Наприклад, 21 січня 2022 року Національний банк України збільшив облікову ставку до 10,0% річних для нівелювання впливу додаткових проінфляційних ризиків, поліпшення інфляційних очікувань та забезпечення стійкого зниження інфляції до цілі 5%. Проте наявність "часового лагу", ще не вплинуло на підвищення ставки дохідності за депозитами комерційних банків.

  • Темпи зростання цін на дорогоцінні метали є нижчими порівняно з темпами інфляції

Одним з найбільш надійних інвестиційних інструментів, попит на який підвищується в період високого фінансової кризи та підвищення темпів інфляції, є інвестиції в золото. Інвестиції в дорогоцінні метали не дають можливість збільшити власний капітал, а лише допомагають зберегти капітал від девальвації. Тому інвестиції в дорогоцінні метали у 2022 році можуть вирости, проте дохідність від даних вкладень, буде нижчою у порівнянні з темпами зміни цін. У зв’язку з низькою дохідністю від інвестицій в золото, приватні інвестори змушені будуть шукати нові інструменти для інвестицій.

  • Сповільнення зростання цін на нерухомість

Житлова та комерційна нерухомість є одними з найпопулярніших інвестиційних інструментів серед приватних інвесторів не лише в Україні, але й у в усьому світі. Протягом 2021 року, зростання ціни на нерухомість на вторинному ринку України в середньому складало 9,6%: з $901/м2 до $988/м2, а в Києві – 13,6% до рівня $2100. Відповідно до даних аналітично-пошукового агентства ЛУН, середня вартість одного квадратного метра в новобудовах Києва зросла з початку 2021 року з 27 700 грн до 34 700 грн. Значне зростання нерухомості викликане декількома факторами: інфляція, високий інвестиційний попит, збільшення споживчого попиту та вихід великих гравців.

Надалі темпи зростання вартості нерухомості на ринку України можуть сповільнитися до рівня 5% в рік. Проте ситуація на ринку нерухомості буде залежати від цін у великих містах України. Це своєю чергою змусить приватних інвесторів шукати інші, більш дохідні інвестиційні інструменти.

Перспективною альтернативою ринку нерухомості може стати сільськогосподарська земля.

Запуск ринку землі сільськогосподарського призначення з 2021 року, призвело до формування нового інвестиційного інструменту – купівля земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Попри невисокий рівень дохідності від здачі в оренду землі (5-6% річних), дохідність інвестора формується коштом зміни вартості землі в часі. Відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення для юридичних осіб з 1 січня 2024 року, призведе до підвищення попиту, а отже і до зростання ціни. Прогнозований рівень дохідності під час купівлі земельних ділянок наразі, і продаж після 2024 року, складатиме 12-15%.

Значною перевагою інвестицій в землю сільськогосподарського призначення є відносно низький поріг входу, відсутність додаткових витрат на капітальне поліпшення (у порівнянні з інвестиціями в нерухомість) та постійний високий попит як на оренду, так і на придбання земельних ділянок. Наприклад, за перші 100 днів прозорого ринку землі в державній електронній торговій системі Прозорро Продажі оголошено понад 2,7 тисячі аукціонів на майже 1 млрд гривень. В системі вже успішно відбулося 843 аукціони. За результатами цих торгів загальна сума торгів складала майже чверть мільярда гривень. Також приватні фізичні чи юридичні особи можуть шукати покупців чи орендаторів для власних земельних ділянок. Проведення електронних аукціонів на загальнодержавному рівні створює ефективний електронний та прозорий інструмент для приватних інвесторів, які можуть розглядати різні активи для капіталовкладення.

  • Збільшення вартості енергоносіїв у світі

Рекордне збільшення вартості природного газу не тільки на ринку Європи, але й в інших регіонах світу, призвело до пришвидшення темпів зміни рівня цін. Європейські виробники вже зараз змушені скорочувати обсяги виробництва або збільшувати ціну реалізації продукції. Висока ціна на "блакитне паливо" призводить до розгортання "інфляційної спіралі". Результати ухвалених рішень, через високі ціни на газ, зображатимуться у 2022 році.

Тому головним викликом для приватних інвесторів як в Україні, так і в будь-якій іншій країні світу є високий рівень інфляції. Саме тому, приватні інвестори переглядатимуть власні інвестиційні стратегії, шукатимуть нові можливості для збереження реальної вартості активів, а не номінальної. Попит матимуть активи, які генеруватимуть дохід, в незалежності від зміни рівня цін та матимуть цінність за будь-якого рівня цін.

Тому під час збільшення темпів інфляції, приватні інвестори будуть націлені на активи, вартість яких зростатиме в часі – нерухомість, зокрема земельні ділянки, системно налаштований бізнес, дорогоцінні валюти та інші активи.

Виклики, які неможливо передбачити

  • Природні явища

Глобальне потепління та зміна клімату мають тенденції до зростання. Це своєю чергою значно впливає на діяльність підприємств агропромислової сфери. У зв’язку з цим здійснюються інвестиції в системи поливу, розробки нових технологій вирощування, які дають змогу вирощувати урожай без значних опадів.

  • Коронавірус

Нові штами коронавірусної інфекції, які виявляють спеціалісти в різних частинах світу, мають свої певні особливості та створюють додаткові ризики для економіки. Попри наявність вакцин та значну частку вакцинованого населення, можливості зняти обмеження в повному обсязі, поки що не можна. Рішення про скорочення терміну дії сертифікату про вакцинацію, може вплинути на інвестиційні рішення, через очікування чергових обмежень.

  • Цифровізація

Важливим фактором у 2022 році буде забезпечення безпеки особистої та корпоративної інформації. Чергові кібератаки, які спостерігалися в Україні у 2021 році, впливають на реалізацію проєктів з великим обсягом інвестицій. Загроза часткової чи повної втрати капіталу, призводить до ухвалення рішення з інвестування капіталу в розвинені країни, де рівень безпеки вищий.

Інвестиційний та торговельний аналітик

Інші новини

Rocket згортає діяльність в країнах ЄС та оптимізує бізнес в Україні: яка головна причина?
Rocket згортає діяльність в країнах ЄС та оптимізує бізнес в Україні: яка головна причина?
Розвиток арени стадіону
Розвиток арени стадіону "Чорноморець": яку колосальну роботу вже зробили та які плани на майбутнє?
Зеленський ініціював запуск програми економічного патріотизму: що вона передбачає?
Зеленський ініціював запуск програми економічного патріотизму: що вона передбачає?
Україна розглядає можливість розірвання дипломатичних відносин з РФ: які можуть бути наслідки?
Україна розглядає можливість розірвання дипломатичних відносин з РФ: які можуть бути наслідки?
У системі Прозорро.Продажі повністю завершено понад 1000 земельних аукціонів
У системі Прозорро.Продажі повністю завершено понад 1000 земельних аукціонів
Міжнародні авіакомпанії скасовують рейси до України: як це може вплинути на економіку?
Міжнародні авіакомпанії скасовують рейси до України: як це може вплинути на економіку?
Три сценарії розвитку економіки України: які наслідки може мати визнання так званих
Три сценарії розвитку економіки України: які наслідки може мати визнання так званих "Л/ДНР"?
Не словом, а ділом: хто з вітчизняних та зарубіжних бізнесменів займається благодійністю
Не словом, а ділом: хто з вітчизняних та зарубіжних бізнесменів займається благодійністю
Скільки щомісяця втрачає Україна через загрозу російського вторгнення?
Скільки щомісяця втрачає Україна через загрозу російського вторгнення?
Вчимося управляти фінансами: 5 безкоштовних онлайн-курсів про фінансову грамотність
Вчимося управляти фінансами: 5 безкоштовних онлайн-курсів про фінансову грамотність
"Нова пошта" у 2022 році збільшить інвестиції до 5 млрд грн
В Україні з серпня вводять е-ТТН для вантажних перевезень: що це означає?
В Україні з серпня вводять е-ТТН для вантажних перевезень: що це означає?
Чим відрізняється Прозорро.Продажі від Прозорро?
Чим відрізняється Прозорро.Продажі від Прозорро?
Продаж земельної ділянки на онлайн-аукціоні: хто і як може це зробити?
Продаж земельної ділянки на онлайн-аукціоні: хто і як може це зробити?
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram